Menu

Jack Russell Terrier

  • Kaja Kamińska
  • Odsłony: 72138

jack_russell

John (dla przyjaciół Jack) Russell żył w XIX wieku w angielskim hrabstwie Devon. Był pastorem, jednak religijne powołanie nie przeszkadzało mu w polowaniu, jeździe konnej i działalności na niwie Kennel Klubu, był bowiem cenionym znawcą i sędzią terrierów. Zajmował sie także hodowlą: jego celem było wyhodowanie niezmordowanego małego terriera, odpowiedniego towarzysza i pomocnika dla równie niezmordowanego myśliwego. Na pamiątkę pastora-myśliwego ( a może lepiej myśliwego-pastora) jego imieniem nazwano niewielkie czworonogi, które wśród brytyjskich miłośników łowiectwa zasłynęły jako praktycznie niezniszczalne.
 Żywe, bardzo inteligentne miniaturowe terriery o gładkiej sierści przez długie lata nie były uznane jako samodzielna rasa. Do grona psów rasowych zaliczono je dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a wzorzec przewiduje, że im bardziej kundlowato wygląda pies tej rasy, tym jest cenniejszy ;) . Jako pierwsza uznana została odmiana Parson Jack Russell Terrier, a dopiero w następnej kolejności na wystawach pojawiły się właściwe Jack Russell Terriery. Odmiany te różnią się między sobą przede wszystkim długością kończyn i rodzajem włosa: właściwy Jack
Russell jest krótkonożny i ma przeważnie gładką sierść, podczas gdy Parson ma kończyny normalnej długości i częściej sierść szorstką.
Dziś obie rasy robią zawrotną karierę, także (a może przede wszystkim) jako psy do towarzystwa. Ich inteligencja znacznie przewyższa przeciętną, zanim więc podejmie się decyzję o nabyciu takiego pieska, warto się zastanowić co począć w sytuacji, gdy pies okaże się bardziej inteligentny od swego pana  ;)

( M.Caprari - "Przesadnik kynologiczny" )

rasa